Materiálové zloženie

ZÁKLADNÉ DRUHY MATERIÁLOV
používaných pri textilnej výrobe
 
BAVLNA - COTTON (CO)
Bavlna je najčastejšie používaný prírodný vzdušný materiál s dobrou schopnosťou pohlcovania vlhkosti, tvarovou stálosťou a používa sa na výrobu odevov minimálne 7000 rokov. Je antistatická, lepšie odoláva vysokým teplotám a netaví sa pri horení. Bavlna má ale nižšiu farebnú stálosť, nižšiu odolnosť proti oderu a vyššiu zrážanlivosť.
 
ELASTAN - ELASTANE (EA)

Syntetické vlákno na základe polyuretánu o vysokej elastickosti. Po natiahnutí na niekoľkonásobok svojej dĺžky sa elastan vráti do svojej pôvodnej dĺžky a tvaru. Textílie s prímesou elastanu príjemne obopínajú telo bez toho aby bránili pohybu. Používajú sa na výrobu pružného športového oblečenia, spodnej bielizne a plaviek. Podiel iba niekoľkých percent elastanu výrazne zlepší úžitkové vlastnosti textilu. Ďalšie známe obchodné názvy elastanu sú Spandex a Lycra®).

POLYAMIDOVÉ VLÁKNA - POLYAMIDE (PA)

Syntetické vlákno pôvodom z ropy (ako väčšina syntetických vlákien). Polyamidové vlákno sa vyznačuje samými superlatívmi - vysoká pevnosť, odolnosť, pružnosť, ľahké udržiavanie. Najpoužívanejšie pre výrobu dámskych pančúch, plaviek a športových odevov. Veľmi nepatrne prijíma vlhkosť. Známe je pod obchodným názvom Nylon a Perlon.

POLYESTER - POLYESTER (PL)
Polyester je syntetický materiál používaný v textilnom priemysle od roku 1941. Medzi jeho výhody patrí hlavne vysoká odolnosť a farebná stálosť. Polyester má nižšiu priedušnosť, čo má za následok zlé odvetranie pri potení. Nie je antistatický a taví sa pri horení, čo môže spôsobiť komplikované popáleniny.
 
MODAL - MODAL (MD)
Viskózne vlákno výrábané rozomletím najčastejšie bukového, smrekového alebo brezového dreva z ktorého následne chemickým procesom vzniká čistá celulóza. Z pretláčanej celulózy cez jemné trysky vznikajú ztuhnuté vlákna. Viskózne vlákna sú pôvodom prírodné s chemickou úpravou, aby vznikli požadované vlastnosti materiálu. Za sucha ma vlákno totožnú pevnosť ako bavlna, ktorá sa stúpajúcou vlhkosťou znižuje až o polovicu. Modal je viskózne vlákno s lepšími vlastnosťami ako čistá viskóza. Modal je mäkký, hladký, lesklý a netvorí sa v ňom statická elektrina. Najväčšia nevýhoda viskóznych vlákien je vysoká krčivosť a menšia odolnosť oproti bavlne.
 
SPANDEX
Polyuretanové elastické vlákno tak isto ako Elastan a Lycra®.
 
NYLON - NYLON

Obchodný názov pre syntetické textílie. Pôvodný obchodný názov z čias Československa bol Silon.

Lycra® - LYCRA (LY)
Polyuretanové elastické vlákno - obchodný názov pre Elastan.