Calvin Klein: Zo života módnej ikony

„Vždy som musel mať nad všetkým kontrolu a vždy som robil všetko sám. Vyrastal som vo viere, že som centrom vesmíru a nepotrebujem nikoho. No pravdou je, že všetci potrebujeme pomoc. Keď som si konečne uvedomil, že môžem požiadať o pomoc a že to nemusím urobiť sám, môj život sa začal meniť.“  Calvin Klein (1988, pri nástupe na protidrogovú liečbu)

 

Rýchle zaujímavosti na úvod: Možno ste nevedeli, že...

... Calvin Klein má maďarské i rakúske korene.

... jeho stredné meno je Richard.

... svoje prvé módne návrhy kreslil Calvin už ako päťročný.

... vysokú školu umenia a dizajnu ukončil neúspešne.

... jeho módnu kariéru odštartoval omyl.

... Calvinovu dcéru Marci v roku 1978 uniesli.

... Calvin Klein bol dvakrát ženatý.

... Calvin Klein je pravdepodobne bisexuál.

 

Kontroverzný, provokatívny, ale svetovo uznávaný americký módny návrhár s maďarskými koreňmi. Calvin Klein je autor a bývalý líder rovnomennej módnej značky so širokým záberom produktov, ktorého meno nie je cudzie ani úplným módnym analfabetom. Málokto však vie, že dnes už 76-ročný módny návrhár vraj odštartoval svoju hviezdnu kariéru vďaka omylu. Dnes môžeme povedať, že osudnému. Aký bol život ikony a žijúcej módnej legendy?

 

Detstvo a dospievanie Calvina Kleina

Calvin Richard Klein sa narodil 19. novembra 1942 v Bronxe v New Yorku ako syn maďarského prisťahovalca. Je prostredný z troch súrodencov. Jeho otec vlastnil rodinný obchod s potravinami v Harleme. Matka mala rakúske a americké korene. Bola krajčírka a bola to práve ona, kto formoval Calvinovu lásku k móde a k oblečeniu. Brala ho do krajčírskej dielne a podporovala ho, keď ešte ako dieťa kreslil svoje prvé dizajnérske náčrty. Móda a krása boli Calvinovi blízke už počas dospievania, a preto sa vo svojich študentských časoch rozhodol pre High School of Industrial Arts. Po tom ako ju ukončil s neúspechom, pokračoval v  roku 1963 na Fashion Institute of Technology.

calvin_klein

 

Zrod módnej hviezdy

Calvin Klein začínal ako každý iný módny návrhár. Po škole pracoval ako učeň v textilnej továrni a navrhoval oblečenie pre newyorské obchody. Päť rokov nato, v roku 1968 uzrela svetlo módneho sveta značka s jeho menom, ktorú založil spolu s priateľom a obchodným partnerom, Barrym Schwartzom. Pre Calvina znamenal tento krok naplnenie životného sna.

calvin

 

Zaujímavosťou je, že prvú veľkú zákazku získala spoločnosť Calvin Klein viac-menej omylom. Nákupca obchodného domu Bonwit Teller si jednoducho pomýlil poschodie a náhodou sa ocitol v dielni Calvina Kleina. Práca nadšeného mladého návrhára ho však očarila natoľko, že Calvinova spoločnosť získala svoju prvú megalomanskú zákazku za 50.000 dolárov. Tento projekt zároveň vyniesol meno Calvin Klein do módnych výšin, kde sa drží prakticky dodnes.

calvin_klein_zaciatky

 

Aký je módny návrhár Calvin Klein

Calvin Klein je minimalista, provokatér a módny vizionár. Svojou prácou bol vždy o krok ďalej ako zvyšok módneho sveta. Nebál sa šokovať a kontroverznými reklamami strhával pozornosť módnych kritikov i širokej verejnosti.

calvin_klein_parfume

 

V spotoch propagujúcich jeho produkty sa objavovali sporo odetí teenageri v sexuálne provokatívnych pózach. Niektoré jeho reklamy boli televíznymi stanicami zakázané, proti iným vystúpil sám Bill Clinton spolu s manželkou Hilary.  Popri kontroverzných kauzách sa však Klein propagoval predovšetkým reklamami, v ktorých prezentoval klasickú zmyselnosť a vzdával úctu kráse ženského tela. V priebehu rokov sa v jeho spotoch objavili desiatky celebrít, modelov, hercov, športovcov či interpretov. Za všetkých spomeňme napríklad mená ako Kate Moss, Justin Bieber, Antonio Sabato Jr. či Zoe Saldana.

calvin_klein_provocative_campaign

 

Okrem športového oblečenia, populárnych džínsov a spodnej bielizne sa pod menom Calvin Klein predávajú i parfumy či hodinky. Štýl Calvina Kleina je typický minimalistickým prevedením, neutrálnymi a prírodnými farbami. Klein vniesol ako prvý do sveta módy kolekcie unisex spodnej bielizne.

calvin-klein-controversial-ads

 

Aký bol osobný život Calvina Kleina

Ako to už býva hviezdna kariéra poznačila aj osobný život umelca, ktorý za slávu a úspech "zaplatil" dvomi rozvodmi, únosom dcéry a drogovými kauzami.

Calvin Klein sa prvýkrát oženil štyri roky pred založením módnej značky. Jeho manželkou sa stala návrhárka Jayne Centre. Spolu mali jedinú dcéru Marci, ktorá sa preslávila ako producentka Saturday Night Live. Svojho času sa Marci priznala, že zažívala rozpačité situácie, keď ako teenager vídavala meno svojho otca na spodnej bielizni svojich priateľov.

Clavin-klein3

 

70. roky priniesli okrem debutu módnej značky aj rozvod Calvina a Jayne. Ich manželstvo sa skončilo po desiatich rokoch spoločného života. Pre Calvina to znamenalo začiatok divokého životného obdobia pretkaného večierkami, náhodnými známosťami i alkoholovými a drogovými aférami. Z očí verejnosti sa úspešný návrhár čiastočne stiahol v roku 1978, keď mu uniesli jeho, vtedy len 10-ročnú, Marci.

calvin_klein_marci_1978

 

Klein sa druhýkrát oženil v roku 1986, keď si vzal svoju asistentku Kelly Rector. V osemdesiatych rokoch však módna hviezda zvádzala aj svoj najväčší boj, drogovú očistu. V roku 1988 sa Calvin Klein ocitol v rehabilitačnom centre v Minnesote, neskôr v Arizone. Jeho manželstvo s Kelly trvalo 20 rokov. V roku 2006 sa médiami sledovaný pár po desiatich rokoch predchádzajúceho odlúčenia rozviedol.

kelly-calvin-klein

 

Calvin Klein vždy otvorene priznával, že udržiava intímne vzťahy so ženami i s mužmi. V rozhovoroch však zásadne odmietal dať svojej sexuálnej orientácii akýkoľvek špecifický prívlastok. Hoci bol dvakrát ženatý, v súčasnosti sa na verejnosti objavuje skôr v pánskej spoločnosti. Novinári ho označujú ako bisexuála.

09-nick-gruber-3.nocrop.w710.h2147483647.2x