Chcete sa potešiť originálnym značkovým oblečením, alebo Vám stačí lacná náhrada?

Chcete sa potešiť originálnym značkovým oblečením? Na toto pri kúpe veľký pozor, aby ste neskončili s bezcenným fejkom!


Orientovať sa podľa najnižšej ceny rozhodne nie je najlepšia stratégia, najmä ak chcete investovať svoje peniaze do originálneho značkového kúsku.


Ľudská vynaliezavosť nepozná hraníc. Stavte sa, že všetko hodnotné, čo bolo vytvorené ako originál a je duševným vlastníctvom nejakej značky, má na 100% aj svoju napodobeninu, čiže fejk (z angličtiny fake, ale toto slovo sa už šikovne udomácnilo aj v slovenčine). Existujú celé organizované skupiny, alebo aj „vynaliezaví“ jednotlivci, ktorí si zarábajú na tom, že falšujú, kopírujú, vytvárajú napodobeniny a tým parazitujú na značke, čo je samozrejme rovnako nelegálne ako si vytiahnuť mobil v kine a natáčať film.


A potom existujú ľudia, ktorí sú ochotní za takéto nelegálne kópie zaplatiť, buď z nevedomosti alebo úplne vedome len preto, aby sa mohli predviesť v značke, ktorú by si za iných okolností možno nemohli dovoliť. Práve túžba po spoločenskom statuse je vodou na mlyn pre rôznych neoficiálnych výrobcov, falšovateľov a predajcov. Veď kde je ponuka, tam je aj dopyt, a tak sa falšuje ostošesť.


BazARE, INSTAGRAM a zľavové portály NIE!

Ak je vám jedno, za čo svoje peniaze miniete a ide vám len o to, aby ste ušetrili, tento článok ani nemusíte čítať ďalej. Ak vám však naozaj záleží na originalite, pravosti a kvalite, dočítajte, aby ste sa nenechali oklamať.

zlavovy_portal_fake_1

Slováci a Česi sú vo „fejkovaní“ tiež ako doma. Ak napríklad túžite po 3-balení tango nohavičiek značky Calvin Klein, stačí zadať heslo do vyhľadávača a nájdete ich v rôznych e-shopoch, ale dokonca aj na bazoši či na bazári a vtedy by ste mali spozornieť. Značky ako Calvin Klein či Tommy Hilfiger si totiž držia svoj status a renomé a svoje výrobky vyslovene zakazujú predávať na rôznych bazárových, zľavových, aukčných a iných portáloch. Preto ak práve tu svoj vysnívaný kúsok objavíte, navyše za cenu, ktorá je podozrivo nízka, dobre si rozmyslite, či urobíte nákup. Atraktívna, doslova „podlezená“ cena nebýva totiž zárukou kvality a originality.

1_big 25140517d50d13


Výrobok predávaný pofidérnymi predajcami vyzerá na prvý pohľad lákavo, je pekne zabalený, ale tak, ako ho značka napríklad nikdy pre európsky trh nebalila. To, že nie je všetko v poriadku, zistíte aj tak, že predajca podlieza cenu a ešte to aj zdôrazňuje – upozorní, koľko stojí daná vec v obchode a za koľko vám ju predá on. Basic kolekcie módnych značiek (teda celoročné modely v základných farbách) sa nikdy nemôžu predávať za nižšiu cenu ako minimálnu predajnú doporučenú. Aj keď sa predajca oháňa certifikátom pravosti, nemusí to ešte nič znamenať.

Na toto pozor

Výsledkom takéhoto podvodu je potom nahnevaný zákazník, ktorý naletel, pretože sa nechal opiť rožkom. Neostáva mu nič iné, iba danú vec vrátiť a žiadať späť svoje peniaze – to v prípade, že napodobeninu rozozná, lebo má už skúsenosť s originálom. Vrátením sa však takýto falšovaný tovar znova dostáva do obehu a problém sa vôbec nevyriešil. Druhá kategória zákazníkov sú tí, ktorí ani nezistia, že si kúpili predraženú napodobeninu a presne na takých predajcovia falzifikátov skúšajú svoje triky, kým im niekto neklepne po prstoch.

Čo riskujete

 • Nákupom tovaru od neoverených "anonymných" predajcov si kupujete tovar, ktorý nepodlieha reklamáciám. Ak ho kupujete z bazárov, nemáte nárok ani na vrátenie peňazí.
 • Za vaše peniaze nedostanete kvalitu a originalitu, iba lacné „akože“.
 • Podporujete možný predaj vecí kradnutých zo zahraničných veľkoskladov.
 • Podporujete možný predaj ďalších napodobenín a falzifikátov a nepriamo dávate najavo, že súhlasíte s klamlivými obchodnými praktikami.

Čo si určite všímať

 • Ak vám niekto ponúka prestížne značky za podozrivo nízke ceny, je to prvý varovný signál, že ide o napodobeninu. Keď ste si výrobok kupovali s tým, že viete o tom, že je to napodobenina a stačí vám to, je to v poriadku. Ak bol však výrobok prezentovaný ako originál a nie je ním, ide o podvod.
 • Všimnite si aj obchodné podmienky, kto je predávajúci – s.r.o. či fyzická osoba? Má sídlo v zahraničí či ide o domácu firmu? Ak je predajca zahraničná firma, tak si treba overiť, či má aspoň prevádzku aj na Slovensku a ak nie, radšej neriskujte.
 • Ak vyzerá celý e-shop podozrivo, akoby bol „zbúchaný“ na kolene po obsahovej aj grafickej stránke, je to tiež varovný signál.
 • Produkty sú často bez popisu, materiálového zloženia či veľmi nekvalitne nafotené.
 • Dlhá dodacia lehota by vás tiež mala odradiť.
 • Aké sú obchodné podmienky? Dajú sa na stránke ľahko nájsť, alebo sú niekde „zašité“. Vtedy radšej preč!
 • Hľadajte na e-shope informácie o výmene a vrátení tovaru. Ak sa k nim neviete dopátrať, tiež radšej zatvárajte okno v prehliadači.

Vo videu uvidíte akú kvalitu môžete od napodobeniny očakávať.

 

Tento článok slúži iba ako upozornenie na nekalé praktiky a predaj falzifikátov svetových značkových výrobcov.