Žiť ako Ralph Lauren

Ralph Lauren (rodený Ralph Lifshitz) je bezpochyby jednou z najväčších ikon svetového módneho priemyslu. Narodil sa v slávnom New York-u židovským imigrantom z Bieloruska. A možno práve miesto jeho narodenia ho predurčilo na to, aby sa stal jedným z najznámejších módnych návrhárov na svete.


Začalo to kravatami


Módny guru vo svojich 23 rokoch musel najprv odslúžiť dva roky v americkej armáde, aby potom mohol rozvinúť svoj talent naplno. Rozbiehal sa postupne a jeho prvým naozajstným zamestnaním bola pozícia asistenta predaja v spoločnosti Brooks Brothers. Ralph si už tam pričuchol k móde. Jeho individuálna cesta módneho návrhára však začala kravatami. V spoločnosti Beau Brummell pracoval najprv ako radový návrhár, no po čase sa mu majiteľov podarilo presvedčiť k vytvoreniu svojej vlastnej rady kravát. Tie boli aj napriek svojej jednoduchosti unikátne a mladý Ralph tak o svojom talente presvedčil nielen okolie, ale aj seba. Už dobové zdroje cítili v tejto novej rade kravát pre mužov niečo, čo sa o pár rokov malo stať jedným z pilierov módy. Bol to akýsi „laurenizmus“.


V roku 1968 pomenoval svoju prvú kolekciu pre mužov POLO a ostatné je už história. Spočiatku bol jediným „zamestnancom“ svojej pobočky a všetko musel robiť sám. Už v ďalšom roku však, ako prvý návrhár v histórií, dostal priestor od spoločnosti Bloomingdale's v ich vlastnej predajni! Jeho exkluzívna pánska séria sa predávala ako teplé rožky. A odvtedy už sám nepracoval.

Beau_Brummell_ralph_lauren_intima_2 shutterstock_6907044b

 


Móda aj pre mužov


Ralph Lauren dokázal presvedčiť mužov, že móda je priestorom aj pre nich. Keďže bol sám fanúšikom športu, ním inšpirované boli všetky jeho návrhy. A dokonca aj svetoznáme logo POLO! Jeho POLO boxerky sa tešia obrovskej popularite aj v súčasnosti. Spájajú v sebe jedinečný a svieži dizajn s komfortom, vďaka ktorému nielen perfektne vyzerajú, ale sa tak aj nosia.


Ralph by však nebol naozajstným obchodníkom, keby nemyslel aj na ženy. Už v roku 1971 vyšla kolekcia tričiek pre ženy. Pomenovanie „POLO tričko“ je známe skoro každému a jeho značka teda dala meno celému sortimentu tohto oblečenia. Nie veľa ľudí dokáže svojou značkou definovať celý smer. Ralphovi Laurenovi sa to však podarilo.

prve_tricka_polo_zeny_intima


O rok neskôr vydal jedinečnú sériu POLO tričiek vo viacerých farbách, ktorá sa stala akousi vlajkovou loďou spoločnosti. Slogan „Every team has its color – Polo has seventeen“ (Každý tím má svoju farbu – Polo ich má sedemnásť) poukazuje nielen na symbiózu so športom, ale aj na širokú variabilitu tričiek Ralpha Laurena.


Bez zaujímavosti určite nie je to, že v roku 1974 pracoval ako módny návrhár pre film The Great Gatsby, kde ošatil pánske osadenstvo. Jeho módna cesta do začiatku dvadsiatych rokov 20. storočia iba potvrdila, že je špičkou v módom priemysle. Notoricky známym sa stal najmä jeho ružový oblek pre Roberta Redforda.

robert_redford_ralph_lauren_intima


Nasledovalo vytvorenie rady parfémov, spustenie športových kolekcií či dokonca otvorenie luxusných reštaurácií.

restauracia_ralph_lauren_intima


Vydreté peniaze


S úspechom prichádzajú aj peniaze, málokto však dokáže nájsť takú rovnováhu v dostávaní a darovaní, ako to dokázal Ralph Lauren. Aj keď na jeho osobnom parkovisku stojí vyše 100 áut v hodnote cez 350 miliónov dolárov, Ralph je aj vášnivým filantropom. Síce toto pomenovanie sám nenávidí, pretože darovanie peňazí je preňho samozrejmosťou vychádzajúcou zo srdca, stojí za vznikom niekoľkých organizácií.

bugatti_ralph_lauren_intima


Spoluzaložil Nina Hyde Center na boj proti rakovine prsníka, rozbehol dobrovoľnícky program a kampaň Pink Pony, ktoré sa taktiež sústredia na boj proti rakovine a osvetu o tejto chorobe. Jeho nadácia založila American Heroes Fund, ktorý je určený na pomoc obetiam teroristických útokov z 11. septembra 2001. Okrem ďalších filantropických činnosti založil aj školu módy a pracuje na renovácií známej školy umenia L'Ecole des Beaux-Arts vo Francúzsku. Angažuje sa aj v politike, často daruje svoje peniaze Demokratickej strane.

pink_pony_ralph_lauren_intima


Ocenenia


A s úspechom taktiež prichádzajú aj ocenenia. A že ich má Ralph Lauren naozaj požehnane. Je držiteľom viacerých ocenení Coty Award, a to ako pre pánske oblečenie, tak aj pre dámske. Je členom siene slávy Cotty Hall of Fame. Viackrát zvíťazil aj v Council of Fashion Designers of America, kde získal aj cenu za celoživotné dielo. Pratt Institute ho v roku 1988 uznal ako čestného doktoranda umenia. Ocenený bol aj v odbore filantropie, a to najmä jeho Nina Hyde Center za boj proti rakovine prsníka.


Medzi známymi osobnosťami, ktoré mu ocenenia odovzdávali, boli Princezná Diana, Nicolas Sarkozy či Oprah Winfrey. V roku 2018 sa dokonca stal čestným držiteľom najvyššieho britského rádu.

shutterstock_8628344b


Ralph Lauren jednoznačne prešiel dlhú cestu od syna prisťahovalcov až k jednému z najbohatších a najmä najznámejších a najprelomovejších módnych návrhárov. Jeho posolstvo je tu teraz a bude tu navždy.

POLO_ralph_lauren

 

Zdroj fotografii: shutterstock.com